Parfümler neden pahalı?

Parfümler neden pahalı?

Yazar: admin Yazilma Tarihi: 2015-01-10 Okunma: 314 Yorum: 0

Dünya markalarının Türkiye'ye girişleri bazı prosedürler ve uluslararası kurallara göre gerçekleşmektedir.

Dünya markalarının Türkiye'ye girişleri bazı prosedürler ve uluslararası kurallara göre gerçekleşmektedir. Türkiye'ye girişleri bir çok vergi, gümrük giderleri ve ulaştırma giderleri ile fiyatta yükselmeye neden olmaktadır. Bu nedenle 200 lira değerindeki bir orjinal parfümün aslında yurt dışı satış fiyatı Türk lirası cinsinden daha düşük fiyatlarda değişmektedir. Satıştaki KDV yüküde eklenince orjinal parfümün fiyatı belli sınırlar dahilinde kalmaktadır. Her zaman uyardığımız gibi "orjinaldir" adı altında çok uygun fiyatlara satılan sahte parfümleri emin olmadan almayınız.

Parfüm üretiminde kullanılabilir seviyeye gelecek koku, uzun çalışmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmalar süresince yüksek maliyetler ilk üretim aşamasında harcanmaktadır. Daha sonra seri üretim takip etmektedir.

Parfümlerin şişe tasarımlarıda parfüm kokusu kadar özel ve önemlidir. Her kokunun kişiye göre tarzı, şişeninde bu tarza uygun olması bütünleyici bir etkendir. Parfüm şişeleri, şekil olarak bir çoğu el yapımı tasarımlar olduğunu çoğu kişi bilmemektedir. Ama şişelerde en az parfüm kadar emek ve maliyet söz konusu.