Parfüm Notası Nedir?

Parfüm Notası Nedir?

Yazar: admin Yazilma Tarihi: 2015-03-04 Okunma: 235 Yorum: 0

Parfüm notası nedir denildiğinde, incelediğiniz parfümlerin açıklama kısmında karşılaşırsınız. Üst notalarında, orta kalp notaları ve dip veya alt notalarda diye. Parfümlerde her kademede koku açılımları nota olarak isimlendiriliyor. 

 

 

Bir parfümü denemek için bileklerinize sıktığınız zaman genellikle "baharatlı" veya "çiçek kokusu" dersiniz. İşte ilk sıkıldığı an hissettiğiniz bu koku parfümün üst (Tepe notası) notalarıdır. Parfüm üst notaları, tam olarak anlaşılamayan temel koku özelliğindedir ve kısa sürede kokuda değişim gösterir. Mesela 10-15 dakika sonra parfüm kokusunun değiştiği görülür ve bu sefer kalp notası yani orta notaları hisseder olursunuz. Kokudan dolayı fikriniz değişebilir. Ve son olarak dip notaları denilen asıl parfüm kokusudur. Teninizde kalıcı olarak parfümün asıl kısmıdır.

Parfüm denemelerinizde genellikle 2 ayrı parfüm denemenizi öneriyoruz. Bunun nedeni birden fazla denemelerde burun koku alma duyarlılığı azalır ve tüm parfümleri aynı gibi hissedersiniz. Sağ ve sol bileklerinize sıktığınız parfümleri 10-15 dakika sonra koklayın ve size en uygun olanını zaten beğeneceksinizdir.

Parfüm üretiminde notaları belirlenirken bir çok esansın birbirleri ile uyumu denenmektedir. Kullanıma en uygun esans seçimi yapılarak yeterli miktarları düzenlenir. Bir çok test ve deneme aşamasını geçtikten sonra son kullanıcıya sunulmaktadır. 

Kaliteli orjinal parfümlerin en büyük özelliği bahsettiğimiz notalarının ayrı ayrı hissedilir olmasıdır. Bir parfüm kaliteside zaten bu özellikler sayesinde belli olur. Sıktığınız parfümü ertesi günde kalıcı olacaktır ve içerdiği notaları ayrı ayrı hissedeceksiniz.

Tazrzınıza göre belirleyeceğiniz parfümünüz çiçeksi notalara sahipse içerisinde yoğun olarak çiçek ve meyve notalarından bahsetmek gerekir. Erkekler için genellikle odumsu kokular hakimken notalarına baktığımızda ağaç notaları hakimdir.

Parfüm notalarının özelliklerini açıklayacak olursak:

Üst Nota : Tepe noktasıda denen parfüm seviyeleri arasında ilk sırada gelir. Parfüm denemelerinizde ilk duyduğunuz kokulardır. Dakikalar içerisinde uçar ve yerini orta yani kalp notasına bırakır. Parfümü ilk denemeniz sırasında tepe notasına bakarak karar vermeyin. Çünkü dip notalar hakim olduğu zaman size uygun olmadığını anlayabilirsiniz. Üst notalarda genellikle zencefil ve turunçgil esansları kullanılmaktadır. Çünkü bu kokular ilk açığa çıktığında keskindir ve çabuk buharlaşır.

Orta Nota : Kalp notasıda denilmektedir. Üst notasının kaybolarak yerini orta kalp notasına bırakır. Etkisi daha fazladır. Parfüm alırken karar verme sürecinde parfümün tarzını ortaya koyar. Bu süre zarfında teniniz kokuya daha iyi alışır.

Dip Nota : Parfüm notaları denince en önemlisidir. "Alt nota" veya "baz notada" denilmektedir. Parfümün asıl kokusu ve tüm notaları açığa çıkar. Asıl kalıcı olan dip notalardır. Orta notalar yerini dip notalara bırakır. Parfüm esansında kullanılan hemen her koku ayrıı ayrı duyulur. Parfümün gün boyu kalıcılığının ifadesidir.

Etiketler: parfüm notası parfüm notalar koku notası

Diger Blog Yazilari

Yorum Yaz

Captcha